Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

teisDSCF7547Do Polskiej Biblioteki w Wędziagole, gromadzącej historyczne materiały archiwalne o zamieszkałych w tych okolicach Polakach, w tym tygodniu dotarła dobra wiadomość – otrzymaliśmy wartościowy materiał, świadczący o tym, że jeszcze jednej, kiedyś mieszkającej w naszej parafii rodzinie gospodarzy-Polaków – państwa Koczanów - za ratowanie Żydów w czasie Drugiej Wojny Światowej przyznano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Gospodarze Weronika i Kazimierz Koczanowie mieszkali i pracowali we wsi Kowaliszki. To starzy wędziagolscy parafianie.

Urodzeni tu w roku 1902, w 1903 zostali ochrzczeni w wędziagolskim kościele pw. św. Trójcy, a w 1926 roku wzięli ślub. W 1941 roku, podczas niemieckiej okupacji, kiedy zaczął sie holokaust i inne straszne wydarzenia czasu wojny, Weronika i Kazimierz Koczanowie widzieli prześladowanycyh i zabijanych Żydów. Będąc ludźmi głęboko wierzącymi, szlachetnymi katolikami, nie mogli pozostać obojętnymi, poczuwali się do obowiązku niesienia pomocy bliźnim, ratując ich od zagłady. Z kowieńskiego getta, przy pomocy kilku innych Polaków, do Kowaliszek przywieziono i tu ukryto żydowską rodzinę Łabanowskich. Byli to Meir i Ester oraz ich córki - Hanne, Sara, Asne, Pesie i Henne. Tu, w gospodarstwie Koczanów, ta rodzina ukrywała się do 1944 roku, do wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie, po przyjściu sowietów, Weronika i Kazimierz Koczanowie, jak wielu innych mieszkających tu gospodarzy-Polaków, zostali zesłani na Syberię. Po zesłaniu nikt nie pozwolił im wrócić do Kowaliszek, więc się repatriowali do Polski.

Tego roku, 8 sierpnia, Jej Ekscelencja Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas uroczystej ceremonii na Zamku w Szczecinie wręczyła synowi państwa Koczanów - Wojciechowi przyznane pośmiertnie przez Instytut Yad Vashem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu) bohaterom Weronice i Kazimierzowi Koczanom medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i Dyplom Honorowy. Wędziagolanie cieszą się i są dumni z tego, że to już trzecia polska rodzina z naszej parafii, która ratowała Żydów podczas holocaustu, została wysoko oceniona i obdarowana medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i Dyplomami Honorowymi. Ich imiona zostały wyryte na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem w Jerozolimie, a w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostały zasadzone drzewka z osobistą tabliczką ratującego. „Ratując jedno życie – ratujesz cały świat“ taki napis znajduje się na Ścianie Honoru i na medalu. Polacy z okolic Wędziagoły uratowali niejedno życie...

 • DSCF7515
 • DSCF7519
 • DSCF7528
 • DSCF7532
 • DSCF7535
 • DSCF7540
 • DSCF7541
 • DSCF7545
 • DSCF7547
 • DSCF7555
 • DSCF7560
 • DSCF7568
 • DSCF7571
 • DSCF7576
 • DSCF7580

Ryszard Jankowski

Nie masz uprawnień, aby dodać komentarz. Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Nasz kanał YouTube youtube

Nasi przyjaciele

logo ZPL 180x150
logo l24 PL 180x150logo kurier 180
logo ltl 180

logo volskis 180

Katalikų renginiai

Ostatnie komentarze

 • Życzenia Bożonarodzeniowe

  Michał 05.03.2018 13:14
  Witam serdecznie, co prawda mieszkam w Łodzi, ale poszukuję swoich przodków Jagiełłów, spokrewnionych ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wspominając „Jaskółkę“

  Ewa 24.02.2018 20:10
  Jaskółka uczyła w majątku mojego pradziadka Pawła Willamowicza, czyli w Użumiszkach.

  Czytaj więcej...

   
 • Uhonorowani laureaci plebiscytu „Polak Roku 2017”

  Krzysztof Ziemba 02.02.2018 00:11
  Panie Ryszardzie.Gratuluję i duchowo wspieram Pana działalność.Z wyrazami szacunku Krzysztof Ziemba

  Czytaj więcej...

   
 • Uhonorowani laureaci plebiscytu „Polak Roku 2017”

  henryk koczan 01.02.2018 21:49
  Serdecznie gratulujemy Panu Ryszardowi. Na zdjęciach pięknie wygląda cały Zarząd ZPL Wędziagolski.

  Czytaj więcej...

   
 • Życzenia Bożonarodzeniowe

  Jan 16.01.2018 12:27
  Serdeczne pozdrowienia dla mieszkańców Wedziagoły. Czy w Wędziagole mieszkają jeszcze poptomkowie ...

  Czytaj więcej...

Połączyć

Odwiedzający

Dzisiaj235
Wczoraj627
W tym tygodniu7362
W tym miesiącu28571
Ogólny728713

4
Teraz ogląda

niedziela, 31 maj 2020 09:36

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Free Joomla! template by Age Themes