Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

teisDSCF7547Do Polskiej Biblioteki w Wędziagole, gromadzącej historyczne materiały archiwalne o zamieszkałych w tych okolicach Polakach, w tym tygodniu dotarła dobra wiadomość – otrzymaliśmy wartościowy materiał, świadczący o tym, że jeszcze jednej, kiedyś mieszkającej w naszej parafii rodzinie gospodarzy-Polaków – państwa Koczanów - za ratowanie Żydów w czasie Drugiej Wojny Światowej przyznano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Gospodarze Weronika i Kazimierz Koczanowie mieszkali i pracowali we wsi Kowaliszki. To starzy wędziagolscy parafianie.

Urodzeni tu w roku 1902, w 1903 zostali ochrzczeni w wędziagolskim kościele pw. św. Trójcy, a w 1926 roku wzięli ślub. W 1941 roku, podczas niemieckiej okupacji, kiedy zaczął sie holokaust i inne straszne wydarzenia czasu wojny, Weronika i Kazimierz Koczanowie widzieli prześladowanycyh i zabijanych Żydów. Będąc ludźmi głęboko wierzącymi, szlachetnymi katolikami, nie mogli pozostać obojętnymi, poczuwali się do obowiązku niesienia pomocy bliźnim, ratując ich od zagłady. Z kowieńskiego getta, przy pomocy kilku innych Polaków, do Kowaliszek przywieziono i tu ukryto żydowską rodzinę Łabanowskich. Byli to Meir i Ester oraz ich córki - Hanne, Sara, Asne, Pesie i Henne. Tu, w gospodarstwie Koczanów, ta rodzina ukrywała się do 1944 roku, do wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie, po przyjściu sowietów, Weronika i Kazimierz Koczanowie, jak wielu innych mieszkających tu gospodarzy-Polaków, zostali zesłani na Syberię. Po zesłaniu nikt nie pozwolił im wrócić do Kowaliszek, więc się repatriowali do Polski.

Tego roku, 8 sierpnia, Jej Ekscelencja Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas uroczystej ceremonii na Zamku w Szczecinie wręczyła synowi państwa Koczanów - Wojciechowi przyznane pośmiertnie przez Instytut Yad Vashem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu) bohaterom Weronice i Kazimierzowi Koczanom medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i Dyplom Honorowy. Wędziagolanie cieszą się i są dumni z tego, że to już trzecia polska rodzina z naszej parafii, która ratowała Żydów podczas holocaustu, została wysoko oceniona i obdarowana medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i Dyplomami Honorowymi. Ich imiona zostały wyryte na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem w Jerozolimie, a w Alei Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostały zasadzone drzewka z osobistą tabliczką ratującego. „Ratując jedno życie – ratujesz cały świat“ taki napis znajduje się na Ścianie Honoru i na medalu. Polacy z okolic Wędziagoły uratowali niejedno życie...

 • DSCF7515
 • DSCF7519
 • DSCF7528
 • DSCF7532
 • DSCF7535
 • DSCF7540
 • DSCF7541
 • DSCF7545
 • DSCF7547
 • DSCF7555
 • DSCF7560
 • DSCF7568
 • DSCF7571
 • DSCF7576
 • DSCF7580

Ryszard Jankowski

Nasz kanał YouTube youtube

Nasi przyjaciele

logo l24 PL 180x150logo kurier 180
logo ltl 180

logo volskis 180

Katalikų renginiai

Ostatnie komentarze

 • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

  Henryk 05.01.2022 19:31
  Panie Ryszardzie,oraz Paniom i Vandziagole życzymy Szczęsliwego NowegoRoku.

  Czytaj więcej...

   
 • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

  Ego 05.01.2022 02:22
  Brawo Rysio, Zosia i Leonja

  Czytaj więcej...

   
 • Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

  Henryk 29.12.2021 18:27
  Drodzy nam Niestrudzeni Wędziagolscy opiekunowie polskości.Leonio, Zofio, Ryszardzie. Życzymy, z ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wigilia z przyjaciółmi

  ego 22.12.2021 11:49
  Zdrowia i Łask Bożych

  Czytaj więcej...

   
 • Spotkanie opłatkowe ZPL w Wilnie

  ego 22.12.2021 11:48
  Zdrowych Świąt i dobrego Nowego Roku !

  Czytaj więcej...

Free Joomla! template by Age Themes