Wszystko się zaczęło w Wędziagole...

wilkiewDSCF425316 sierpnia, po odpuście Zielnej, na przykościelnym cmentarzu znów spotkaliśmy się z naszymi gośćmi z Niemiec – Zbigniewem i Angeliką Wilkiewiczami. Zbigniew Wilkiewicz jest prawnukiem uczestnika powstania 1863 roku Władysława Wilkiewicza, który się urodził i żył do wybuchu powstania w naszej parafii, we wsi Ibiany.

Władyslaw Wilkiewicz po powrocie z zesłania na Syberię zamieszkał na Podlasiu (Polska), tam zmarł i jest pochowany na przykoscielnym cmentarzu w Wyrozębach.  

Dzięki Opatrzności Bożej, stacji „Radio Wilno“, internetowi przed rokiem Zbigniew Wilkiewicz poznał prawnika, historyka, pracującego w Instytucie Literatury przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, dobrego przyjaciela wędziagolan dr Bogusława Niemirkę. To on rozsupłał, wyjaśnił złożoną historię życia, los powstańca 1863 roku Władysława Wilkiewicza, wskazał jego prawnukowi Litwę, parafię wędziagolską – kraj jego przodków, gdzie od wieków oni żyli, pracowali i bardzo ucierpieli. Ich rodzinna wieś Ibiany została spalona, ziemia zabrana, a oni wszyscy zesłani na Syberię.

Później, rozmawiając w Polskiej Bibliotece w Wędziagole, dowiedzieliśmy się, że rodzice Zbigniewa, prawnuka bohatera powstania 1863 roku Władysława Wilkiewicza przez wojenną zawieruchę zostali zarzuceni do Niemiec. Tam w 1953 roku, w mieście Kaizerslautern on się urodził.W Niemczech studiował filozofię, historię, slawistykę, zajmował się tłumaczeniami, napisał niejedną książkę. W ciągu ćwierćwiecza kierował Naukowym Instytutem Pedagogicznym, który rozlokował się nieopodal Bilefeldu (Niemcy). Zbigniew Wilkiewicz zna wiele języków obcych, uczy się i nawet już w pewnym stopniu zna język litewski.Wędziagolanie opowiedzieli mu o swoim życiu i działalności, nędznym bytowaniu w tej historycznej krainie – na Laudzie. Pokazaliśmy gościowi niemało historycznych materiałów jeszcze mu nieznanych i napomknień o jego przodkach w naszej parafii. Gość się cieszył, że jego wakacyjna podróż stała się bardzo ciekawą, treściwą i wzruszającą wyprawą naukową na Litwę, do Wędziagoły.

Ucieszyliśmy się, kiedy dowiedzieliśmy się, że naszemu gościowi podoba się twórczośc laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza, a szczególnie go zachwyca powieść „Dolina Issy“. Nasz gość i jego żona już zdążyli odwiedzić miejscowości związane z twórcą.Wędziagolanie podarowali gościowi swój kalendarz „Szlakiem poety Czesława Miłosza“. Byliśmy mile zdzdiwieni, kiedyśmy się dowiedzieli, że żona Zbigniewa Angelika ma zamiar przetłumaczyć powieść „W dolinie Issy“ z języka polskiego na niemiecki. Niemieckie tłumaczenie tej powieści już, prawda, jest, ale zdaniem Angeliki potrzebne jest bardziej doskonałe tłumaczenie tego niepowtarzalnego utworu. Teraz, po odwiedzeniu Wędziagoły, pobycie w miejscowościach związanych z poetą, przy pomocy swego męża z pewnością ten pomysł zrealizuje. Obiecaliśmy wspólnie z naszym przyjacielem dr Bogusławem Niemirką na różne sposoby pomagać nadal szukać śladów tej rodziny na Litwie i nie tylko...

 • DSCF4224
 • DSCF4226
 • DSCF4238
 • DSCF4241
 • DSCF4251
 • DSCF4253
 • DSCF4256
 • DSCF4257
 • DSCF4260
 • DSCF4265
 • DSCF4267
 
Ryszard Jankowski

Nie masz uprawnień, aby dodać komentarz. Zarejestruj się, aby dodawać komentarze.

Nasz kanał YouTube youtube

Nasi przyjaciele

logo ZPL 180x150
logo l24 PL 180x150logo kurier 180
logo ltl 180

logo volskis 180

Katalikų renginiai

Ostatnie komentarze

 • Zachowany w pamięci

  Klaudia Chwoszcz 29.09.2020 22:36
  Dzień dobry, Bardzo miło było przeczytać w artykule umieszczonym na stronie tak wiele dobrego o moim ...

  Czytaj więcej...

   
 • Rozpoczął się nowy rok szkolny w niedzielnej szkółce języka polskiego

  ego 29.09.2020 18:00
  Piękna praca !

  Czytaj więcej...

   
 • Procesyjne ołtarzyki kościoła w Wędziagole

  ego 29.09.2020 17:59
  Piękne dzieło dobrych Ludzi !

  Czytaj więcej...

   
 • Doświadczenia z mego dzieciństwa

  Piotr Wdowiak 08.08.2020 19:09
  Ryszardzie, piękne świadectwo Waszego niełatwego życia na Laudzie. Tęskno do Was

  Czytaj więcej...

   
 • Chociaż skromnie, ale młodzieżowo

  ego 26.06.2020 22:41
  Brawo p. Leonija !

  Czytaj więcej...

Połączyć

Odwiedzający

Dzisiaj47
Wczoraj876
W tym tygodniu1879
W tym miesiącu18317
Ogólny868270

2
Teraz ogląda

środa, 25 listopad 2020 01:27

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Free Joomla! template by Age Themes