Pasaulio Tautų teisuoliai

teisDSCF7547Vandžiogalos Lenkų biblioteką, renkančią istorinę archyvinę medžiagą apie mūsų apylinkėse gyvenančius lenkus, šią savaitę pasiekė gera žinia – gavome vertingos medžiagos, liudijančios, kad dar vienai mūsų parapijoje gyvenusiai lenkų ūkininkų Kočanų (Koczan) šeimai už žydų gelbėjimą Antrojo Pasaulinio karo metais buvo suteiktas Pasaulio Tautų teisuolio vardas.

Ūkininkai Veronika ir Kazimieras Kočanai (Koczan) gyveno ir dirbo Kovališkių kaime. Tai senieji Vandžiogalos parapijiečiai.

Jie čia gimę 1902 ir 1903 metais, buvo pakrikštyti Vandžiogalos Švč. Trejybės bažnyčioje, o 1926 metais joje ir susituokė. 1941 metais, užėjus vokiečiams, prasidėjus holokaustui ir kitiems karo baisumams, Veronika ir Kazimieras Kočanai (Koczan) matė persekiojamus ir žudomus žydus. Būdami giliai tikintys, garbingi žmonės, katalikai, negalėjo likti abejingi, jautė pareigą padėti savo artimui gelbstint jį nuo pražūties. Iš Kauno žydų geto, padedant dar keliems pažįstamiems lenkams, į Kovališkius jie atvežė ir čia paslėpė žydų Labanovskių (Łabanowskich) šeimą: Meira ir Ester, jų dukras Hanne, Sare, Asne, Pesie ir Henne. Ir čia, Kočanų (Koczan) ūkyje, ši šeima slapstėsi iki 1944 metų, iki Raudonosios armijos atėjimo. Po karo užėjus sovietams, Veronika ir Kazimieras Kočanai (Koczan), kaip ir daugelis kitų čia gyvenusių lenkų ūkininkų, buvo ištremti į Sibirą. Po tremties sugrįžti atgal į Kovališkius niekas jiems neleido, tad jie repatriavo į Lenkiją.

Šių metų rugpjūčio 8 dieną Jos ekselencija Izraelio ambasadorė Lenkijoje Anna Azari Jad Vašem Pasaulio Tautų teisuolių medalį ir garbės raštą, kuriuo buvo apdovanoti po mirties didvyriai Veronika ir Kazimieras Kočanai (Koczan), per iškilmingą ceremoniją Ščecino (Szczecin) pilyje įteikė jų sūnui Vaitiekui (Wojciech). Vandžiogaliečiai džiaugiasi ir didžiuojasi, kad jau trečia lenkų šeima mūsų parapijoje, gelbėjusi žydus holokausto metu, yra aukštai įvertinta ir apdovanota Jad Vašem Pasaulio Tautų teisuolių medaliais ir garbės raštais. Jų vardai iškalti Teisingumo Sienoje Jad Vašem memoriale, o Pasaulio Tautų teisuolių alėjoje pasodinti medeliai su asmenine gelbėtojo lentele. „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėji visą pasaulį“, - parašyta Teisingumo sienoje. Vandžiogalos krašto lenkai gelbėjo ne vieną gyvybę...

 • DSCF7515
 • DSCF7519
 • DSCF7528
 • DSCF7532
 • DSCF7535
 • DSCF7540
 • DSCF7541
 • DSCF7545
 • DSCF7547
 • DSCF7555
 • DSCF7560
 • DSCF7568
 • DSCF7571
 • DSCF7576
 • DSCF7580
  

Ričardas Jankauskas

Jums negalima įvesti naujo komentaro. Norint komentuoti reikia užsiregistruoti.

Free Joomla! template by Age Themes