Viskas prasidėjo Vandžiogaloje...

wilkiewDSCF4253Rugpjūčio 16 d., po Žolinės atlaidų, Vandžiogalos bažnyčios šventoriuje vėl susitikome su mūsų svečiais iš Vokietijos - Zbignievu ir Angelika Vilkevičiais. Zbignievas Vilkevičius –1863 metų sukilimo dalyvio Vladislovo Vilkevičiaus, gimusio ir gyvenusio iki sukilimo mūsų parapijoje Ibėnų kaime, proanūkis. Vladislovas Vilkevičius po Sibiro tremties apsigyveno Podlasia (Lenkija), ten mirė ir palaidotas šventoriuje Wyrozęby.

Dievo Apvaizdos, stoties „Radio Wilna“, interneto dėka prieš metus Zbignievas Vilkevičius susipažino su teisininku, istoriku, dirbančiu Literatūros  institute prie Lenkijos Mokslų akademijos Varšuvoje, geru vandžiogaliečių bičiuliu, dr. Bogusławu Niemirka.

Tai jis išpynė, išsiaiškino 1863 metų sukilėlio Vladislovo Vilkevičiaus sudėtingą gyvenimo istoriją ir likimą, davė nuorodą jo proanūkiui apie Lietuvą, Vandžiogalos parapiją – jo protėvių kraštą, kur nuo amžių jie gyveno, dirbo ir labai nukentėjo. Jų gimtasis kaimas Ibėnai buvo sudegintas, žemė atimta, jie visi ištremti į Sibirą.

Vėliau, besišnekučiuodami Vandžiogalos Lenkų bibliotekoje, sužinojome, kad 1863 metų sukilimo didvyrio Vladislovo Vilkevičiaus proanūkio Zbignievo tėvai karo audrų buvo nublokšti į Vokietiją. Ten 1953 metais Kaizerslauterno mieste jis ir gimė. Vokietijoje studijavo filosofiją, istoriją, slavistiką, vertėjavo, yra parašęs ne vieną knygą. Ketvirtį amžiaus vadovavo Moksliniam pedagoginiam institutui, įsikūrusiam netoli Bilefeldo (Vokietija). Zbignievas Vilkevičius moka nemažai užsienio kalbų, mokosi ir jau net moka lietuvių kalbą. Vandžiogaliečiai papasakojo apie savo gyvenimą ir veiklą, skurdžią buitį šiame istoriniame Liaudos krašte. Mes parodėme svečiui nemažai jam dar nežinomos  istorinės medžiagos ir įžvalgų apie jo protėvius mūsų parapijoje. Svečias džiaugėsi, kad jo atostogų kelionė virto labai įdomia, turininga ir jautria moksline išvyka į Lietuvą, į Vandžiogalą.

Mes nudžiugome, sužinoję, kad mūsų tautiečiui patinka Nobelio premijos laureato rašytojo Česlovo Milošo kūryba, o ypač žavi romanas „Isos slėnis“. Svečias ir jo žmona jau spėjo pabuvoti vietovėse, susijusiose su kūrėju. Vandžiogaliečiai svečiui padovanojo savo kalendorių „Poeto Česlovo Milošo keliu“. Maloniai nustebome sužinoję, kad Zbignievo žmona Angelika ruošiasi versti Česlovo Milošo romaną „Isos slėnis“ iš lenkų į vokiečių kalbą. Vokiškas šio romano vertimas, tiesa, jau yra, bet, anot Angelikos, reiktų tobuliau išversti šį nepakartojamą kūrinį. Ir dabar, pabuvojusi Vandžiogaloje, aplankiusi vietoves, susijusias su poetu, padedant savo vyrui, tikrai tai įgyvendins.

Mes pažadėjome kartu su mūsų bičiuliu dr. Bogusław Niemirka visokeriopai padėti toliau ieškoti šios giminės pėdsakų Lietuvoje, ir ne tik...

 • DSCF4224
 • DSCF4226
 • DSCF4238
 • DSCF4241
 • DSCF4251
 • DSCF4253
 • DSCF4256
 • DSCF4257
 • DSCF4260
 • DSCF4265
 • DSCF4267
 
Ričardas Jankauskas

Free Joomla! template by Age Themes